Dýchanie prebieha na nevedomej úrovni a málokedy ho riadime vedome, no je to úžasný, nesmierne dôležitý proces. Zamýšľate sa počas dňa nad tempom a hĺbkou vašich nádychov a výdychov? Asi na to nemáte čas – a pritom je to tak jednoduché a funguje to v zmysle prevencie kardiovaskulárnych ochorení, ale aj správnej psychohygieny. Aj vďaka dýchaniu nami prúdi prána ako zdroj životnej energie. Prána nepatrí k hmotným veciam, preto sa mnohí nad ňou pousmejú. To však neznamená, že neexistuje a nemá zmysel. Prána je ako také prirodzené vibrovanie, ktoré ovplyvňuje našu hladinu energie.
Ak jej máme dosť, doslova lietame a žiarime. Čoraz častejšie sa opakuje scenár, pri ktorom je nízka hladina energie, a to pre obrovský stres a únavu v našich životoch. Dá sa to urobiť inak? Určite je to možné, a ak to praktikujeme denne, tak takéto navodenie stavu je jednoduché a pomerne ľahké. Technika dýchania pránajáma je o ovládaní našej energie, ktorú vieme vedome sústrediť prostredníctvom brušného dýchania, teda ovládania našej bránice. Najhorším strašiakom je totiž povrchové, plytké dýchanie, ktoré nám nezabezpečí dostatok kyslíka a pôsobí negatívne na našu hladinu stresu.
Bránicové dýchanie je akýmsi antioxidantom v dýchaní, pretože dokáže aktivizovať obnovu tela, očisteného od toxických látok. Bránicové dýchanie musí spočiatku trvať aspoň 5 minút v pohodlnej polohe, pričom ide výlučne o hlboké dýchanie, pohyby našej brušnej steny. Musíme na sebe cítiť toto prúdenie vzduchu, pravidelným cvičením je to možné – postupne po 15 minútach sa to stane dennou rutinou, bez ktorej si nebudeme vedieť predstaviť bežný deň. Koncentrovaná myseľ ukáže zakrátko svoje výsledky a ak túžite po ďalších tipoch, sledujte našu stránku a vyberte si podľa svojho uváženia a uvidíte, že to bude v pohode. Tak naváhajte.